- Jak generować leady (powiększać bazę mailingową)
- 6 konkretnych pomysłów na zachęty dla potencjalnych klientów
- O czym należy pamiętać przy tworzeniu kampanii lead generation
Jednym z filarów e-mail marketingu jest utrzymywanie jakościowej bazy mailingowej – bez aktywnej i stale rozszerzanej grupy odbiorców pozostałe wysiłki w tej dziedzinie marketingu nie mają sensu. Pozyskiwanie leadów – czyli przyciąganie potencjalnych klientów, który interesują się danym produktem lub usługą – jest siłą napędową trwałego i konsekwentnego wzrostu w branży e-commerce. Marki prześcigają się w taktykach, które pozwolą im docierać do potencjalnych klientów i zwiększać bazę mailingową. W tym artykule rozkładamy na czynniki pierwsze kampanię lead generation i dzielimy się najskuteczniejszymi strategiami rozszerzenia bazy z wykorzystaniem landing pages, które pozwolą Twojej marce w pełni wykorzystać potencjał e-mail marketingu.
Czym jest generowanie leadów w e-commerce?
Pozyskiwaniu leadów służą dedykowane kampanie, których celem jest identyfikowanie potencjalnych klientów i zbieranie kontaktów w bazie (zwykle z wykorzystaniem landing page, czyli strony docelowej). Podstawowym wyzwaniem w tych działaniach jest przyciągnięcie uwagi tych osób, które znajdują się w grupie docelowej i mogą wkrótce stać się klientami sklepu. Istnieje na to kilka różnych strategii, jednak wszystkie posiadają wspólne elementy:
- zasięgowe kanały pozyskiwania ruchu;
- zachęta lub korzyść;
- landing page, czyli strona docelowa, z klarownym CTA (Call To Action).
Kanały pozyskiwania ruchu
Dobrym medium dla kampanii ukierunkowanej na pozyskiwanie leadów dla e-commerce jest środowisko reklamowe Meta – Facebook i Instagram, ale również kampanie Display (reklamy banerowe) w Google. Najistotniejszym czynnikiem dla doboru medium jest odpowiedni potencjał zasięgowy wśród grupy docelowej.
Zachęta
Stałym elementem strategii na pozyskiwanie zapisów do bazy jest korzyść dla odbiorcy, która ma zachęcić go do udzielenia zgody na komunikację e-mail. Zachętą może być np. zniżka na zakupy, dedykowane treści lub ekskluzywny, wcześniejszy dostęp do produktów.
Landing page
Każda kampania, niezależnie od medium, powinna po kliknięciu przenosić odbiorców do strony docelowej powiązanej z treścią, którą zobaczyli w reklamie. W przypadku kampanii ukierunkowanej na pozyskiwanie leadów, landing page powinien zawierać szczegóły oferowanej korzyści z zapisu do bazy i prosty formularz do pozostawienia adresu e-mail.
Jeśli odbiorca zobaczy na Instagramie reklamę promującą zniżkę dla subskrybentów newslettera, a po kliknięciu w nią zamiast na dedykowany landing page zostanie skierowany do strony głównej sklepu, szansa na pozyskanie lead’a drastycznie spada. Dlatego spójność, przejrzystość i funkcjonalność strony docelowej, na której lądują odbiorcy, są kluczowe dla skuteczności kampanii.
6 skutecznych strategii pozyskiwania leadów dla e-commerce
Oto przykłady stron docelowych do wykorzystania w kampaniach marketingowych.
#1 Zniżka na pierwsze zamówienie
To jedna z najpopularniejszych strategii, która, poza generowaniem leadów, ma również wysoką skuteczność w zwiększaniu konwersji na końcowych etapach ścieżki zakupowej. Zniżka najczęściej obejmuje jedną z tych opcji:
- procentowy upust,
- konkretną kwotę rabatu wraz z progiem wartości zamówienia,
- darmową dostawę.
Ten typ kampanii najczęściej prowadzony jest w sposób ciągły, dzięki czemu jest stałym źródłem nowych kontaktów w bazie.
Najlepszym uzupełnieniem tej strategii jest dedykowana sekwencja marketing automation. Po zapisie do bazy poprzez formularz na stronie docelowej każda osoba trafi do odpowiedniego segmentu, dzięki czemu od razu otrzyma automatyczną, dedykowaną sekwencję maili zaprojektowaną tak, by zwiększać konwersję.
Zobacz również: Marketing automation – 9 przykładów automatyzacji do wdrożenia
#2 Teaser produktowy
Zbliżająca się premiera nowych produktów, limitowana kolekcja lub zaplanowane uzupełnienie stanów magazynowych popularnych produktów – każda z tych sytuacji to dobra okazja do kampanii teaserowej.
Zapowiedź dostępności produktów pozwala zbudować ekscytację przed wprowadzeniem ich do sprzedaży, a towarzyszący temu komunikat “zapisz się, by nie przegapić” jest skutecznym przekazem dla kampanii lead generation.
Również w tym przypadku strategię warto uzupełnić o konkretne działania marketing automation. Dzięki dedykowanej sekwencji odbiorcy otrzymają mailing w dniu startu sprzedaży produktów, a także wiadomości przypominające o produktach w odpowiednich odstępach czasu.
#3 Teaser promocyjny
Podobnie jak w przypadku produktów, również zapowiedź promocji jest skuteczna w pozyskiwaniu leadów.
Okazje takie jak Black Friday, ale także sezonowe wyprzedaże i inne promocje warto poprzedzić kampanią teaserową, która pozwoli zebrać bazę mailingową osób zainteresowanych zakupem i dotrzeć do niej z wzmocnionym przekazem. Dodatkowym bodźcem w tej strategii będzie np. wcześniejszy dostęp do promocji lub korzystniejsze warunki dla zapisanych osób.
Również w tym przypadku odpowiednia sekwencja marketing automation pozwala nie tylko wysłać komunikację promocyjną do odpowiedniej grupy w odpowiednim czasie, ale także uzupełnić ją o kolejne wiadomości zwiększające szansę na sprzedaż. Komunikację można następnie dodatkowo sprofilować, np. w ramach sekwencji po porzuceniu koszyka – marketing automation daje na tym polu mnóstwo możliwości.
#4 Dedykowane treści
Skuteczną zachętą do zapisu do newslettera są specjalne treści dedykowane dla subskrybentów, np.:
- darmowy e-book,
- webinar,
- personalizowane poradniki produktowe;
- tematyczna seria regularnych mailingów zawierających merytoryczne treści.
Merytoryczne treści dla klientów to nie tylko korzyść na nich – dostarczenie wiedzy na temat dziedziny, w której operuje Twój biznes, stawia markę w pozycji eksperta, a także zwiększa zainteresowanie produktami.
Uzupełnieniem tej strategii powinna być automatyczna sekwencja maili, w której odbiorca najpierw otrzyma odpowiednie treści merytoryczne, a następnie zestaw wiadomości, który przeprowadzi go przez ofertę produktową – i przekształci zainteresowanie w realną konwersję.
#5 Współpraca z niekonkurencyjną marką (cross-promo)
Stale zyskującą na popularności strategią pozyskiwania leadów jest promocja krzyżowa, w której dwie spójne wizerunkowo marki wymieniają się świadczeniami promocyjnymi – na przykład wzajemnie wysyłają mailing promocyjny, oferując zachętę do zapisu do bazy marki partnerskiej. Przy odpowiednim doborze partnerów, ta forma współpracy to doskonały sposób na precyzyjne dotarcie do podatnej grupy docelowej, co przekłada się na dobrą konwersję.
Warunkiem sukcesu tej strategii jest wybranie partnera, który nie tylko nie stanowi konkurencji, a jednocześnie oferuje komplementarne, spójne lub ideologicznie powiązane produkty – tak, by współpraca miała szansę zainteresować odbiorców. Obie marki powinny też upewnić się, że subskrybenci wyrazili zgodę na udostępnienie danych partnerom w celach marketingowych.
Osoby, które zapisały się do bazy w ramach współpracy można następnie wydzielić w bazie w dedykowanym segmencie i skierować do nich odpowiednią, onboardingową sekwencję maili, zapoznając ich krok po kroku z marką i produktami.
#6 Konkurs
Atrakcyjne nagrody i konkursowe emocje to dobry bodziec do zapisu do bazy kontaktów. W przypadku konkursów poświęconych pozyskiwaniu leadów warunkiem udziału powinno być wyrażenie zgody na komunikację marketingową, a promocja w mediach powinna przenieść odbiorców na landing z prostym i intuicyjnym formularzem do udziału – i zapisu do bazy.
Jak stworzyć skuteczny landing page do kampanii lead generation?
Podstawowe zasady tworzenia landing page'y nie odbiegają od tworzenia stron internetowych: powinny być intuicyjne, czytelne i przyjazne dla użytkowników, a także dopasowane do wersji mobile. Jak powinien wyglądać landing page?
Jest kilka elementów, które powinien zawierać każdy landing page dla tego typu kampanii:
- dobra ekspozycja korzyści;
- spójność wizualna;
- Call To Action;
- prosty i funkcjonalny formularz zapisu.
Dobra ekspozycja korzyści
Korzyść – zachęta – która sprowadziła użytkownika na stronę docelową z reklamy powinna być widocznie przedstawiona na landing page, dzięki czemu doświadczenie odbiorcy będzie spójne na każdym kroku. Jeśli oferta zawiera jakiekolwiek warunki, takie jak kwota minimalna do zrealizowania zniżki na pierwsze zamówienie, warto przejrzyście opisać je na landingu.
Spójność wizualna
Landing page często tworzony jest na zewnętrznej platformie – nie musi on wiernie odpowiadać projektowi ani strukturze sklepu. Warto jednak zadbać o elementy identyfikacji wizualnej, dzięki którym odbiorcy rozpoznają markę, np. logo, fonty i/lub kolory.
Przycisk CTA (Call To Action)
Jasne i przekonujące Call To Action może dodatkowo podnieść konwersję na stronie. Warto podkreślić i wyeksponować korzyść, np. stosując tekst “Skorzystaj ze zniżki” zamiast “Wyślij formularz kontaktowy”.
Prosty i funkcjonalny formularz zapisu
Formularz zapisu to ostatni etap na drodze do zebrania kontaktów. Powinien być maksymalnie prosty – zwykle wystarczy pojedyncze pole do pozostawienia adresu. Formularz można rozbudować o inne dane przydatne w późniejszej komunikacji marketingowej, ale im więcej pól do wypełnienia, tym większa blokada dla odbiorców.
Wykorzystaj w pełni potencjał e-mail marketingu dzięki skutecznym landing page’om z Adtrip
Dbanie o liczną bazę mailingową i marketing automation to dwa kompatybilne elementy strategii e-mail marketingowej, które pozwolą Twojej firmie osiągnąć realny wzrost przychodów.
Przygotujemy i wdrożymy dla Ciebie pełną strategię e-mail marketingu i skuteczne strony docelowe (landing page), dzięki którym wykorzystasz każdą szansę na sprzedaż.